Keramik, natur og havebesøg: Ugen i Vig byder på kreative oplevelser

Foto: Kultunaut.
dato

Næste uge i Vig er spækket med inspirerende aktiviteter for både de kreative og de naturinteresserede. Fra et intensivt keramikkursus til en hyggelig aften i en smuk have, er der noget for enhver smag.

Den kommende uge i Vig byder på to spændende arrangementer, der inviterer til både fordybelse og afslapning i skønne omgivelser. Læs med her for at finde ud af, hvordan du kan få mest muligt ud af din uge i Vig.

Kursus: Lær at dreje keramik på 5 dage

Drømmer du om at mestre kunsten at dreje keramik? Så er dette 5-dages kursus hos Keramik Studio // CREATØR i Vig din chance. Kurset er ideelt for begyndere og let øvede, der ønsker at udvikle deres færdigheder. Du vil lære alt fra grundlæggende drejeteknikker til afdrivning og glasering. Kursusforløbet er en intens oplevelse, som du ikke vil gå glip af.

Tidspunkt: Mandag 4. august 2025, kl. 10:00
Sted: Keramik Studio // CREATØR, Søndre Vænge 19F, 4560 Vig
Entré: 3300 kr
Målgruppe: Voksne

Havevandring i Woodland Hereford

Onsdag aften kan du slentre gennem den storslåede Woodland Hereford have, der er skabt over to generationer. Haven rummer alt fra store, smukke træer til en frodig urtehave, og der er rig mulighed for at nyde naturens skiftende stemninger. Tag selv drikkevarer med, mens arrangørerne sørger for lidt sødt til ganen.

Tidspunkt: Onsdag 6. august 2025, kl. 18:30
Sted: Woodland Hereford, Ravnsbjergvej 44, 4560 Vig
Entré: 40 kr
Målgruppe: Alle



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut