Seneste opdateringer fra Midt-Vestsj. Politi på X: Værktøj stjålet fra flere steder i politikredsen, måltidskasse snuppet fra dørtrin, ammunitionstjenesten til stede ved to genbrugspladser og kvinde gjorde modstand og slap væk fra røver. Læs mere i uddrag af døgnrapporten. #politidk https://t.co/Gv43yFamh1 https://t.co/9xyeOnTTe9
Flere bekymrede borgere i Vig-området kontaktede politiet kl. 08.21, efter at have hørt skudlyde. Politiet undersøgte straks sagen og kunne berolige borgerne med, at der ikke var nogen fare på færde.
Seneste opdateringer fra Midt- og Vestsjællands Anklagere på X: De fire salgssager var salg af 0,5-1 gram kokain. Idømt fællesstraf på 6 mdrs fængsel, hvoraf de 3 blev gjort betinget. Betænkningstid ift anke. #anklager
Der har været et indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Vig Hovedgade i Vig, Odsherred. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Der har været indbrud i to ejendomme i Vig, Odsherred. Det første indbrud fandt sted i en villa, lejlighed eller landejendom på Vig Bakke, mens det andet indbrud skete i en villa, lejlighed eller landejendom på Møllevænget.
En 48-årig mand blev kl. 22.33 overfaldet af to maskerede mænd ved parkeringspladsen nær kulturhuset på Ravnsbjergvej i Vig, Odsherred. De to mænd, der var bevæbnet med bat, beskrives som ca. 180 cm høje og af slank til almindelig bygning. De var iført mørk langærmet trøje, mørke bukser og sort elefanthue.
En kvinde i 70'erne fra Vig i Odsherred blev offer for bedrageri, efter hun udleverede sit kort og kode til en person, der udgav sig for at være fra "banken". Personen hævdede, at kortet skulle udbyttes på grund af svindel.
En ældre mand i 80'erne fra Vig blev offer for svindel i en hændelse, der fandt sted i Odsherred, Greve og Roskilde. Hændelsen blev anmeldt kl. 11.25.
Klokken 14.12 blev en ældre mand i Vig udsat for et forsøg på bedrageri, da en falsk bankmand ringede til ham. Den falske bankmand hævdede, at manden skulle have et nyt dankort på grund af svindel.
Der har været et indbrud i en ejendom beliggende på Fjordvænget i Vig, Odsherred. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke offentliggjort.
Klokken 15.40 opstod der en hændelse på Fyrrevej i Vig, Odsherred, da lynet slog ned i et tag. Lynnedslaget forårsagede en kortslutning, hvilket førte til en del røgudvikling.
Vig Festival løb af stablen i weekenden, og forløb generelt roligt for politiet, der var til stede med narkohund. Der var enkelte mindre sager om narkobesiddelse, men ikke mange andre forhold, som gæsterne ønskede at anmelde.
Vig Festivalen, der fandt sted på Ravnsbjergvej i Vig, Odsherred, blev torsdag aften scene for en omfattende politimæssig indsats for at sikre ro og orden. Flere patruljer var til stede, herunder en patrulje med narkohund, som opsnusede otte mindre sager om narkobesiddelse. I syv telte blev der fundet hash, amfetamin og kokain i mindre mængder, men det var ikke muligt at fastslå ejerskabet af stofferne...
På Ravnsbjergvej i Vig, Odsherred, blev en 15-årig dreng fra lokalområdet standset af færdselspolitiet kl. 12.40. Drengen kørte på en knallert, der var blevet ændret til at køre hurtigere end beregnet.
Der er blevet begået indbrud i et fritids- eller sommerhus beliggende på Olufsvej i Vig, Odsherred. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
På denne side kan du som borger i Vig og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og myndighedernes arbejde i lokalområdet. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre relevante myndigheder, herunder Midt- og Vestsjællands Politi. Her kan du typisk læse om udrykninger, døgnrapporter, politirapporter og andre hændelser, der har betydning for lokalsamfundet.
Vi informerer blandt andet om situationer, hvor politi, ambulance eller brandvæsen har været til stede, samt om hændelser, hvor alarm 112 er blevet kontaktet. Det kan for eksempel dreje sig om ulykker, brande eller andre akutte indsatser, hvor myndighederne har været involveret. I visse tilfælde kan der også være information om indsættelse af helikopter i forbindelse med rednings- eller transportopgaver.
Formålet med siden er at give et overblik over, hvad der sker i lokalområdet, og at holde borgerne opdateret med saglige og neutrale oplysninger. Vi viderebringer kun verificerede informationer fra myndighederne og undgår spekulation eller detaljer, der ikke er bekræftet.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig orienteret om dagens hændelser og myndighedernes indsats i Vig og omegn.