I denne weekend kan du opleve alt fra storfilmspremiere i Vig Bio til en eksklusiv tufting-workshop i det smukke Odsherred. Læs mere nedenfor om, hvad du kan forvente af disse aktiviteter.
Hvis du er til storslåede filmoplevelser, så glæd dig til fredag aften, hvor Christopher Nolans nye film "The Odyssey" har premiere i Kulturhus Vig Bio. Dette mytiske actionepos er filmet på imponerende locations verden over og byder på en stjernespækket rolleliste med blandt andre Matt Damon, Tom Holland, Anne Hathaway, Robert Pattinson og Lupita Nyong'o. Filmen er produceret af Emma Thomas og Christopher Nolan, og lover at tage publikum med på en uforglemmelig rejse.
Tidspunkt: Fredag 24. juli 2026, kl. 19:30
Sted: Kulturhus Vig Bio, Ravnsbjergvej 2, 4560 Vig
Målgruppe: Alle
Søndag kan du slippe din indre kunstner løs ved at deltage i en eksklusiv tufting-workshop på TuftingTime Atelier. Her kan du skabe dit eget håndtuftede kunstværk i hyggelige sommerhusomgivelser og designe et personligt værk op til 45×45 cm. Deltagerne arbejder i små grupper på op til fem personer, hvilket sikrer tid til fordybelse og personlig vejledning. Alle materialer, inklusiv 100% økologisk uldgarn, kaffe, te og snacks, er inkluderet i prisen. Det perfekte valg for dem, der søger en unik kreativ oplevelse.
Tidspunkt: Søndag 26. juli 2026, kl. 14:00
Sted: TuftingTime Atelier, Maglehøjvej 24, 4560 Vig
Målgruppe: Voksne
Entré: 1.249 kr
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.